Plus500 does not provide CFD services to residents of the United States. Visit our U.S. website at us.plus500.com.

Hoe Werkt de Handel in Olie?

Olie wordt gevonden in ondergrondse reserves over de hele wereld. De Olie van elke regio is iets anders dan die van een andere regio. Om deze verschillen op te vangen zijn er meerdere wereldmarkten of 'benchmarks' die de prijs voor elke ruwe (ongeraffineerde) olie bepalen.

Belangrijke Oliebenchmarks

Er zijn tal van benchmarks die als referentieprijzen voor ruwe olie worden gebruikt. De belangrijkste zijn Brent, WTI en Dubai/ Oman.

 • Brent (EB)- Brent of Brent Crude dekt ongeveer 66% van alle oliecontracten. Deze olie heeft een laag zwavelgehalte en wordt daarom geklasseerd als "licht" of "zoet", waardoor ze ideaal is voor de productie van benzine en diesel. Bovendien wordt een groot deel hiervan uit de Noordzee gewonnen vanop booreilanden die al in het water liggen, waardoor het gemakkelijk te verschepen is.
 • West Texas Intermediate (CL) - Ook wel aangeduid als WTI, is zeer "zoet", waardoor het ideaal is voor het raffineren van benzine, en het wordt gewonnen binnen de Verenigde Staten. Het wordt meestal gewonnen uit bronnen op het land, dus het is duurder om te exporteren.
 • Dubai / Oman - Deze olie is het belangrijkste aankooppunt voor Azië en is "zuur", wat betekent dat ze veel zwavel bevat en een lagere kwaliteit van ruwe olie heeft dan de olie die elders wordt aangetroffen. Het is nog steeds zeer gewild en een belangrijke benchmark.
Telefoon die de oliehandel op het Plus500-platform laat zien.

Illustratieve prijzen.

Jak Obchodovat s CFD na Ropu

CFD na ropu nabízejí obchodníkům příležitost nejen obchodovat podle konkrétních referenčních hodnot, jako je Brent & WTI, ale také představují příležitosti k obchodování s nejžádanějšími ropnými produkty, což jsou samy o sobě globálně spotřebovávané komodity.

Patří mezi ně:

 • Benzín (RB)- Používá se k pohonu automobilů a dalších spalovacích motorů.
 • Nafta nízkým obsahem síry (G)- Nafta dodávaná do přístavů v ARA. Mezi tyto přístavy patří Amsterdam, Rotterdam a Antverpy, včetně Flushing & Gentu.
 • Topný olej (HO)- Topný olej, jehož cena je uváděna v centech za galon v přístavu v New Yorku, je rafinován ze surové ropy a používá se k vytápění domů.

Hlavní Vlastnosti Obchodování s CFD na Ropu.

Uzavření dlouhé nebo krátké pozice je jednou z nejznámějších funkcí pro obchodníky CFD, kteří chtějí využít volatility trhu, aniž by museli kupovat podkladové ropné aktivum. Pozice lze navíc otevírat nebo zavírat 23 hodin denně, s výjimkou víkendů, aniž byste se museli starat o údržbu nebo správu živé smlouvy.

I když futures obvykle vyprší ke konci měsíce, platforma Plus500 nabízí svým obchodníkům službu automatického převedení, takže si mohou ponechat otevřené kontakty a neobávat se jejich vypršení. Pomocí přesunu prostředků zůstávají smlouvy otevřené a jejich hodnota je převedena na nové kontrakty o stejné hodnotě. Economický kalendář je výkonný nástroj, který obchodníky informuje o nadcházejících zasedáních členských zemích OPEC, ropných zprávách z USA a dalších plánovaných událostech, které mohou tuto komoditu ovlivnit.

Otevření dlouhé či krátké pozice nabízí potenciál pro zisk i ztrátu. Ke zmírnění rizika by obchodníci měli zvážit využití výhod funkcí „Close at profit“ (Uzavření při zisku), „Close at loss“ (Uzavření při ztrátě) a dalších klíčových funkcí.

Největší Producenti Ropy

Ropa je produkována v mnoha v regionech po celém světě a nabízí obchodníkům příležitost obchodovat nejen s komoditou, ale také s jejími producenty.

K největším producentům v říjnu 2020 patří:

 • Exxon Mobil Corp. (XOM)- Hodnota producenta ropy a zemního plynu založeného v roce 1870 pod názvem Standard Oil dosahuje asi 140 miliard USD.
 • Royal Dutch Shell (RDSA-L)- Britsko-nizozemská ropná společnost oceňovaná na asi 51 miliard USD.
 • China Petroleum & Chemicals (SNP)- Tržní kapitalizace tohoto výrobce se sídlem v Číně obchodovaného na newyorské burze cenných papírů dosahuje přibližně 10 miliard dolarů.
 • BP (BP-L)- Britská společnost těžící ropu a zemní plyn hodnocená na asi 54 miliard USD.
 • Total SE (FP.PA)- Tato přední ropná evropská společnost se sídlem v Paříži, kde je i obchodována na burze, má hodnotu přibližně 87 miliard USD.

Mnohé z těchto společností* mají i další zdroje příjmů, např. z různých ropných produktů a zemního plynu.

I když poptávka po ropě a ropných produktech v uplynulých desetiletích narůstala, při každodenním obchodování tyto produkty podléhají volatilitě. Cena těchto komodit navíc nemusí vždy odrážet úroveň spotřeby nebo inflace. To znamená, že i přes zvýšení spotřebitelské spotřeby je možné, že cena za barel nebo galon poklesne. Současně může být pokles spotřeby spojen se zvýšením ceny. Je to důsledek mnoha faktorů ovlivňujících cenu ropy mimo spotřebitelskou poptávku.

*Dostupnost instrumentů se liší podle operátorů.